Sweco är ett ledande samhällsbyggföretag som funnits i 24 år. Konsultföretaget är etablerade i Sverige och runt om i Europa, med 17 500 anställda.
Brinner du för elnätsfrågor och vill vara i frontlinjen i energiomställningen? Vill du bidra till hållbar samhällsutveckling för kommande generationer? Vill du ha variation i dina uppdrag och goda förutsättningar för att växa med uppgiften? Då är Sweco arbetsplatsen för dig! Var med och förändra samhället – på riktigt.
Varför jobba hos oss?
Som konsult inom kraftsystemanalys på Sweco får du spännande projekt som erbjuder stor möjlighet att utvecklas tekniskt, men också som till exempel uppdragsledare med mycket kundkontakt, vilket är en naturlig del av konsultyrket.
Vi startar en ny grupp inom kraftsystemanalys i Malmöområdet. I dagsläget finns gruppchef Monica Lexholm på plats med uppgift att växa gruppen till en fullstor grupp inom några år. Malmökontoret är ett väletablerat Sweco-kontor med ca 600 medarbetare, varav ca 70 inom divisionen Energi och Industri. Gruppen kommer att vara en av fyra kraftsystemanalysgrupper på regionen och kommer att arbeta tätt tillsammans med de övriga grupperna både avseende affärer och uppdrag. Swecos kraftsystemanalytiker finns i Uppsala, Stockholm, Västerås, Göteborg och Ludvika och består av ett gäng engagerade medarbetare där den härliga stämningen i teamet är en stor styrka hos oss. Totalt är vi ca 45 medarbetare och vi växer stadigt i den mycket starka marknadsposition som vi befinner oss i.
Du blir en del av en växande verksamhet i Sverige och kommer att ingå i vårt globala nätverk med medarbetare över hela världen. Vi vågar påstå att vi är en av Sveriges mest attraktiva arbetsplatser. Hos oss får du möjlighet att skapa ett hållbart samhälle genom att arbeta i en organisation som tar ansvar och skapar verklighet av visioner. Vi erbjuder samtidigt en omväxlande och dynamisk arbetsmiljö med stora möjligheter till teknisk och personlig utveckling. Hos oss kan du bidra till att skapa den organisation du vill tillhöra och verkar i. Vi är en flexibel arbetsplats för att du ska kunna styra dina dagar i största möjliga mån – genom ansvar, frihet och stöttande kollegor.
På Sweco strävar vi efter att alla medarbetare ska nå sin fulla potential. Ledarskapet på Sweco är därför en viktig del av din utveckling och bygger på balansen mellan utmaning och stöd. Genom att lära oss av misstag och vara öppna för förändring kan vi tillsammans framtidssäkra vår verksamhet och göra verklig skillnad för vårt samhälle. Vi strävar efter att finnas där för dig, så att du kan vara ditt bästa jag på jobbet och för våra kunder. Vill du vara med på vår resa?
Din framtida roll
Som strateg inom nätanslutningar kommer du exempelvis kunna arbeta med:
Kunder är ofta anslutande parter som behöver rådgivning kopplat till elnätsanslutning. Några exempel på frågeställningar kan vara följande: Var är det lämpligt att ansluta stora anläggningar, hur fungerar nätföretagens anslutningsprocesser och hur navigerar sig aktörer bäst genom dessa? Vilka krav och förväntningar kan anslutande part ha och vad är sannolik anslutningskostnad? Vad är lämpliga ägogränssnitt och vilken typ av ledningar kan man som anslutande part äga själva (IKN eller starta eget nätbolag)? Det kan också vara elnätsföretag som behöver stöttning i att genomföra stora anslutningar eller med att utveckla anslutningsprocesser och riktlinjer för anslutande parter. I dina uppdrag ser vi att du ofta kommer att agera som smörjmedel i anslutningsprocessen och/eller ha mycket kontakt med kunder kring närliggande frågeställningar.
För rätt person kommer det finnas stora möjligheter att utveckla egna kundrelationer och forma sin egen karriärväg baserat på intresse. Vi jobbar förutom ovanstående också med exempelvis tariffer, regulatoriska frågor för elnätsföretag, investeringsplaner, flexibilitetsmarknader, men också mer tekniska frågeställningar som nätstudier och selektivplanering.
Den vi söker – är det du?
Vi söker dig som har:
Vi ser att du som söker kan ha en varierande erfarenhetsnivå – från 5 års relevant yrkeserfarenhet och uppåt. Vi tror att du har arbetat med nätanslutningar på region- eller tranmissionsnätsnivå, alternativt stora anslutningar till lokalnätet.
Stor vikt kommer att läggas på personlig lämplighet! För att trivas i rollen krävs det att du är duktig på att skapa relationer med kollegor och kunder. Som person är du öppen och är en god kommunikatör. Du har ett starkt driv och har ett strukturerat arbetssätt. Du är intresserad av att själv utvecklas och att vara med och utveckla dina kollegor och kunder och du tycker om att skapa kontakter både externt och internt. På Sweco värdesätter vi ett gott affärsmässigt förhållningssätt då våra kontaktytor bygger på samarbete och goda relationer.
Ansökan
Annonsen kommer att ligga ute till och med 2024-03-01. Rekryteringsarbetet med tillhörande intervjuer sker löpande med en paus under julhelgen. Vi återkopplar till samtliga sökande efter avslutad rekryteringsprocess.
På Sweco vill vi vara en arbetsplats präglad av mångfald. Vi tror att fler perspektiv breddar vår förmåga att fortsätta nå våra mål och eftersträvar mångfald i våra rekryteringsprocesser.
Varmt välkommen med din ansökan!
05-01-2025
Ange nedan vart du önskar arbeta och glöm inte bort att ange din e-postadress!